PL / EN
   
< powrót

1920 Bitwa Warszawska SEANS Z AUDIODESKRYPCJĄ

Seans filmowy z audiodeskrypcją
22.04 godz. 17:00 
Kino na BOK-u, van Gogha 1 
Wstęp wolny

Po raz pierwszy w „Kinie na BOK-u” wyświetlone zostaną filmy w wersji dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Audiodeskrypcja pozwala osobom niedowidzącym i niewidomym na możliwość odbioru sztuki wizualnej. „Kino bez barier” rusza 22 kwietnia.

Dla osób z niepełnosprawnością wzroku dostęp do kultury i sztuki jest znacznie ograniczony. Występujące bariery są spore, jednak współczesne technologie co raz bardziej umożliwiają jej szerszy odbiór. Audiodeskrypcja w kinie  umożliwia osobom z dysfunkcją wzroku odbiór filmowych obrazów drogą słuchową oraz werbalny opis treści wizualnych. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowania środowiska, mieszkanka dzielnicy Elżbieta Świtalska zgłosiła do Białołęckiego Ośrodka Kultury projekt w ramach konkursu „Zrealizuj swój pomysł w BOK-u”, który ma na celu zapewnienie większego dostępu do szeroko pojętej kultury przez osoby z dysfunkcją wzroku oraz zachęcić do poznania ośrodka kultury i jego oferty. Celem jest także przełamanie bariery strachu i niechęci, które często powodują, że niepełnosprawny zostaje w domu oraz umożliwienie tym osobom zawiązania relacji społecznych.

22 kwietnia wyświetlony zostanie film „1920 Bitwa Warszawska”.  Ten film to wielki fresk historyczny o jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata. Akcja rozpoczyna się w Warszawie, w 1920 roku. Jan (Borys Szyc), poeta i kawalerzysta, po otrzymaniu rozkazu wyjazdu na front polsko-bolszewicki, oświadcza się swojej narzeczonej Oli (Natasza Urbańska), aktorce teatru rewiowego. Ślubu udziela młodym ksiądz Ignacy Skorupka (Łukasz Garlicki). Podczas walk Jan trafia do niewoli. Jego los leży w rękach czekisty Bykowskiego (Adam Ferency), który ucieleśnia okrutne oblicze bolszewickiej rewolucji. Historia znajdzie finał w wielkiej bitwie, która na zawsze odmieni nie tylko losy Jana i Oli, ale całej dwudziestowiecznej Europy. Obok bohaterów fikcyjnych na ekranie pojawiają się także postacie historyczne grane przez Daniela Olbrychskiego, Mariana Dziędziela i Bogusława Lindę. Film doskonale oddaje atmosferę lat 20. ukazując wielki patriotyzm i heroiczny wysiłek pokolenia naszych przodków. 

Wydarzenie w ramach konkursu „Zrealizuj swój pomysł w BOK-u” współorganizuje mieszkanka dzielnicy Elżbieta Świtalska.